Genealogie w ruchu LGBT+

Logo konferencji Genealogię w ruchu LGBT+. Nad nazwą konferencji znajduje się drzewo z czarnym pniem i liśćmi w formie tęczowych kółek – każde w innym kolorze, fioletowym, niebieskim, różowym, pomarańczowym, zielonym i żółtym.

Interdyscyplinarne Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM

Wydział Psychologii i Kognitywistyki

Stowarzyszenie Społeczności LGBT+ UAM

zapraszają na ogólnopolską, interdyscyplinarną konferencję pt.:

Genealogie w ruchu LGBT+

Poznań, 20-21 października 2022 r.

Na konferencji chcielibyśmy przedyskutować kwestie związane z relacjami rodzinnymi w środowisku LGBT+. Interesują nas zarówno projekty zwrócone w stronę rodzin nuklearnych i reprodukcji wzorców heteroseksualnych, jak i projekty oparte na odmieńczych praktykach budowania wspólnot rodzinnych. Szczególne znaczenie ma dla nas dyskusja o sposobach budowania więzi, praktyce dnia codziennego, prawnych aspektach funkcjonowania rodzin LGBT+ oraz więzi międzypokoleniowej.

Istotnym zagadnieniem jest dla nas tradycja pisania o rodzinach LGBT+, w tym pytanie o to, co stanowi o rodzinie dziś, po trzydziestu latach od wprowadzenia przez Kath Weston terminu rodzina z wyboru do nauk społecznych w antropologicznej pracy: Families We Choose: Lesbians, Gays, Kinship? Kto decyduje i w czyim imieniu, czym rodzina jest, a czym już być nie może? Kiedy powstaje rodzina, kto ją tworzy i po co? Czego w niej szukamy, o co obwiniamy, czego się wstydzimy i co świętujemy razem z nią? Czy potrzebne są jej gwarantowane prawem formy rozpoznania oraz, co miałoby stanowić o jej istocie?

Wracając do korzeni, ale i projektując przyszłość, często osadzamy się w genealogicznym nurcie historii, podążając za pragnieniem przynależności, ale i wolności samostanowienia. Chcemy zastanowić się, jaki to nurt, gdy jest się eLGieBeTem dziś, tutaj, teraz, we współczesnej Europie i w Polsce.

Interesuje nas zarówno historyczna rekonstrukcja ruchu LGBT+, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego kontekstu, jak i teoretyczne inspiracje, pomagające zrozumieć dynamikę transgresji i wywrotowości w zakresie relacji rodzinnych.

W ramach konferencji chcielibyśmy omówić następujące zagadnienia:

• Międzypokoleniowe więzi w społeczności LGBT+.
  • Nowe modele rodzinności.
  • Przyjaźń i relacyjność w związkach partnerskich i rodzinach LGBTQ+.
  • Bunt, opór, niezgoda wobec hetoronormatywnych modeli budowania więzi.
  • Ekonomia w związkach partnerskich i rodzinach LGBTQ+.
  • Związki partnerskie i małżeństwa LGBT+ w prawie polskim i międzynarodowym.
  • Wychowanie, dorastanie, socjalizacja w rodzinach LGBT+.
  • Biografia queerowych rodzin.
  • Stres mniejszościowy w rodzinach LGBT+ i wzrost w oparciu o stres (stress related growth).
  • Rodziny z wyboru: między życiem w ukryciu a jawnością
  • Rodziny LGBT+ w kulturze wizualnej, sztuce, literaturze i filmie
  • Sojusznictwo w rodzinach LGBT+

Propozycje tematów wystąpień (w formie referatów lub plakatów) wraz ze streszczeniami prosimy kierować na adres: genealogie@amu.edu.pl do 30 września 2022 roku.

W imieniu Rady Naukowej Interdyscyplinarnego Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM

Agnieszka Gajewska, Jowita Wycisk

Opłata konferencyjna

• 100 zł – dla osób studiujących (również na studiach doktoranckich)